Οι Άρης Ρεθύμνου, Αστέρας Περάματος και Ποσειδώνας Γερανίου είναι οι τρείς ομάδες που ζευγάρωσαν τις νίκες τους στα σημερινά παιχνίδια που άνοιξαν την αυλαία της 2ης αγωνιστικής στην Α’ ΕΠΣΡ. Άρης Ρεθύμνου και Αστέρας Περάματος ήταν οι νικητές των γειτονικών ντέρμπι, βγάζοντας μάλιστα «2» σε Σοχώρα και Μελιδόνι αντίστοιχα, ενώ ο Ποσειδώνας επιβλήθηκε του Αρκαδίου Αγγελιανών στο Γεράνι.

Ο Άρης Ρεθύμνου πέρασε νικηφόρα από την Σοχώρα με το επιβλητικό 3-0 επί του Αστέρα Ρεθύμνου, δείχνοντας με το καλημέρα… του πρωταθλήματος τα δόντια του, καταφέρνοντας να πετύχει από ένα γκολ στην αρχή κάθε ημιχρόνου. Δύσκολη νίκη για τον Αστέρα Περάματος στο Μελιδόνι, επικρατώντας με 1-0 του τοπικού Τάλω, χάρη στο γκολ του Σκουλούδη στο 45’. Πριν από την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του μέλους του Δ.Σ. του Τάλως Μελιδονίου, Σπύρου Παπακωνσταντή, που έχει έφυγε πρόωρα από την ζωή. Τέλος, στο Γεράνι, ο Ποσειδώνας με πρωταγωνιστή τον Ιωσήφ Σηφακάκη του Κωνσταντίνου που πέτυχε χατ τρικ έκανε το 2χ2 επικρατώντας με 4-0 του Αρκαδίου Αγγελιανών. Οι γηπεδούχοι ήταν το φαβορί και από το 5’ απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα, όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Κ. Οικονομάκης για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο. Πέρα από τα 4 γκολ, ο Ποσειδώνας είχε και δοκάρι με τον Βλαστό (13’), αλλά και χαμένο πέναλτι με τον Ψαλιδάκη στο 58’, την εκτέλεση του οποίου απέκρουσε ο νεαρός Πετρογιάννης.

ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΑΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (2η)