Ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι εκτυλίχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (16/10- 17:00) στη Θεσσαλονίκη, με τον Κολοσσό να κάμπτει δύσκολα την αντίσταση του Άρη με 85-81 και να φτάνει στη 2η νίκη σε 3 απόπειρες στη φετινή Basket League.

Στην πρώτη περίοδο, παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα -με το πρώτο καλάθι να σημειώνεται 2' σχεδόν μετά το τζάμπολ-, το παιχνίδι απέκτησε έντονο ρυθμό, με τον Άρη στη θέση του οδηγού στα πρώτα λεπτά (13-4) έχοντας ως κύριο πρωτεργάτη τον Hanlan.
Στη συνέχεια όμως, ο Κολοσσός βρήκε τα πατήματά του, και πετυχαίνοντας 9 πόντους στο δεύτερο μισό της, μείωσε στους 2 στο φινάλε με τρίποντο του Momirov από τη δεξιά γωνία (19-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο χαρακτήρας κλειστού ματς έγινε ακόμα πιο σφιχτός, με τις 5 προσπεράσεις και τις 3 ισοπαλίες να αποδεικνύουν του λόγου το αληθές -ενώ ταυτόχρονα τα φάουλ (13) ξεπερνούσαν τις ασίστ (6).
Μπορεί το σκορ να ήταν κατά 5 πόντους μεγαλύτερο σε σχέση με το περασμένο, αλλά τα ποσοστά ήταν πολύ χειρότερα, με τους γηπεδούχους να εκτελούν με το πενιχρό 33% στα δίποντα και τους φιλοξενούμενους να έχουν 3 λάθη για 5 ασίστ.
Στα τελευταία 25'' μάλιστα πριν την ανάπαυλα, σημειώθηκαν 8 πόντοι για τους αντιπάλους, με τον Cowan να πετυχαίνει ένα πανέμορφο lay up για το 36-35, πριν ο Βασίλης Ξανθόπουλος (7 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ) πετύχει ένα πολύ δύσκολο goal foul (36-38).
Ωστόσο, το τελευταίο χαμόγελο ανήκε στον Finke και τον Άρη, που με ένα μακρινό τρίποντο στην εκπνοή, έγραψε το 39-38 -φτάνοντας παράλληλα τους 8 πόντους!

H τρίτη περίοδος άνηκε εξ ολοκλήρου στους Ροδίτες!
Δεν είναι μονάχα οι 29 πόντοι με 67% ευστοχίας από το παρκέ και το τρίποντο, αλλά και ο ταυτόχρονος περιορισμός των αντιπάλων τους σε μόλις 7 εκτελεσμένα σουτ και τα 3 λάθη για μόλις 1 τελική πάσα.
Έτσι, με μπροστάρη τον Momirov που είχε πάρει... φωτιά από μακρινή απόσταση, κατάφερε να ξεπεράσει τις αρχικές διακυμάνσεις στο σκορ, και σταδιακά να ελέγξει πλήρως τον ρυθμό -φτάνοντας και τρεις φορές σε διψήφια απόχρωση στο προβάδισμά τους, με το 57-67 να κλείνει την περίοδο εμφατικά.

Η ίδια κατάσταση επικράτησε και μέχρι και τα μισά της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, με τον Κολοσσό να σταθεροποιεί την απόστασή του κοντά στους 10 πόντους (3 φορές στο +11 μέχρι το 33').
Η αρμάδα του Γιάννη Καστρίτη -παίρνοντας λαμπρή ώθηση από τον κόσμο της, κατάφερε να μειώσει με ένα σύντομο 7-3 σερί σε 66-73 στο 37' χάρις σε 2 εύστοχες βολές του Cowan (13 πόντοι).
Λίγο αργότερα, ο Αμερικανός πέτυχε τρίποντο από την κορυφή σε miss match με τον Pot και μείωσε σε μικρότερη των 5 διαφορά για πρώτη φορά από τα μέσα της τρίτης περιόδου (69-73).

Στη συνέχεια όμως, ο Tillie κέρδισε 2 διαδοχικά φάουλ για βολές στην προσπάθειά του να αφήσει το στίγμα του στη ρακέτα των γηπεδούχων και έστειλε τον Κολοσσό στο +9 (70-79), με το άστοχο mid range του Hanlan στην επόμενη φάση να τελειώνει μάλλον την υπόθεση νίκης.

Ο Hanlan πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο από την αριστερή γωνία, αλλά ο Tillie με ακόμα 2 βολές έφερε τους φιλοξενούμενους στο +6 26'', διαφορά που δεν κατάφερε να καλυφθεί μέχρι και το τέλος, χάρις τη ψυχραιμία του Γάλλου, που τελείωσε το ματς με 10-11 βολές.

Για τους νικητές, κορυφαίοι ήταν οι Momirov με 19 πόντους- 9 ριμπάουντ, Tillie με 17 πόντους- 6 ριμπάουντ και Miller με 16 πόντους- 10 ριμπάουντ.
Για τους ηττημένους, ο Hanlan ήταν ασταμάτητος με 33 πόντους (9-18 σουτ, 4-7 τρίποντα), ενώ ακόμα 21 πόντους με 6-14 σουτ προσέθεσε και ο Cowan, που πέτυχε τους 10 εξ αυτών στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 57-67, 81-85

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.