Ο Πανελλήνιος δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στις Κουκουβάουνες, έφτασε στην επιβλητική νίκη με 88-57 και παρέμεινε αήττητος στον 3ο όμιλο της Β’ ΕΣΚΑ. Οι “ολυμπιονίκες” ξεπέρασαν το κακό ξεκίνημα, έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με σερί 12-0 και προβάδισμα 11 πόντων (21-10), ωστόσο το ματς το “καθάρισαν” στο 2ο ημίχρονο, όταν έκαναν ένα νέο ξέσπασμα (16-0) και ξέφυγαν ακόμα και με 33 πόντους διαφορά στην 4η περίοδο.

Αήττητη παρέμεινε στον 3ο όμιλο και η Ολυμπιάδα Πετρούπολης, καθώς ξέφυγε από την 1η περίοδο με διαφορά 11 πόντων, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και νίκησε τα Γλυκά Νερά 72-63, βασιζόμενη στην ευστοχία της από μακρινή απόσταση (10 τρίποντα).

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΣΤΑΘΗΚΑΝ ΟΡΘΙΟΙ Ο ΤΥΦΩΝΑ ΚΑΙ Η ΤΟΥΦΑ ΤΩΝ 16 ΤΡΙΠΟΝΤΩΝ!

Μεγάλο ματς έγινε στο κλειστό του Ηρακλείου, όπου ο Τυφώνας πέταξε διαφορά 16 πόντων (31-15 στο 10’), βρέθηκε πίσω στο σκορ στην 4η περίοδο, αλλά βρήκε τον τρόπο να καταβάλει τον Κούρο με 63-59. Συναρπαστικός αγώνας έγινε και στην Ηλιούπολη, όπου η Τούφα είχε 16/29 τρίποντα και προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο, εντούτοις χρειάστηκε παράταση για να καταβάλει τον Χαραυγιακό με 95-85.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Χολαργός - Άνοιξη
Προμηθέας - Νέα Μάκρη
Τυφώνας - Κούρος 63-59
Χαραυγιακός - Τούφα 85-95 (παρ.)
Λαγονήσι - Άρης Πετρούπολης

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Χολαργός 4-0 (+128) 8
---------------------------------------
2. Χαραυγιακός 2-3 (+10) 7
---------------------------------------
3. Τούφα 3-2 (+8) 8
4. Νέα Μάκρη 2-2 (-9) 6
5. Τυφώνας 3-2 (-9) 8
6. Άρης Πετρούπολης 2-2 (-26) 6
7. Κούρος 3-2 (+32) 6
---------------------------------------
8. Άνοιξη 1-3 (-13) 5
---------------------------------------
9. Προμηθέας 1-2 (-71) 4
10. Λαγονήσι 0-3 (-50) 3

* Ο Κούρος άρχισε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (7Η, 2/12)

Άρης Πετρούπολης - Προμηθέας
Τούφα - Λαγονήσι
Νέα Μάκρη - Χολαργός
Κούρος - Χαραυγιακός
Άνοιξη - Τυφώνας

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Βριλησσιακός - Παλατιανή 62-58
Θεμιστοκλής - Λυκόβρυση 70-53
Άμιλλα - Μελάς Άγιος Ελευθέριος 79-74
Καρέας - Υπεροχή Εξαρχείων 63-59
Οίον Αγίου Στεφάνου - Δόξα Βύρωνα 71-59

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Άμιλλα 5-0 (+29) 10
------------------------------------------
2. Δόξα Βύρωνα 3-2 (+22) 8
------------------------------------------
3. Βριλησσιακός 3-2 (+4) 8
4. Οίον Αγίου Στεφάνου 3-1 (+24) 7
5. Λυκόβρυση 2-3 (+18) 7
6. Παλατιανή 2-3 (-18) 7
7. Υπεροχή Εξαρχείων 3-2 (+20) 6
---------------------------------------------------
8. Θεμιστοκλής 2-2 (+20) 6
---------------------------------------------------
9. Καρέας 1-4 (-39) 6
10. Μελάς Άγιος Ελευθέριος 0-5 (-80) 5

* Η Υπεροχή Εξαρχείων άρχισε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (7Η, 2/12)

Μελάς Άγιος Ελευθέριος - Βριλησσιακός
Παλατιανή - Οίον Αγίου Στεφάνου
Δόξα Βύρωνα - Καρέας
Υπεροχή Εξαρχείων - Θεμιστοκλής
Λυκόβρυση - Άμιλλα

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ολυμπιάδα Πετρούπολης - Γλυκά Νερά 72-63
Πανελλήνιος - Κουκουβάουνες 88-57
Ολυμπιάδα Παπάγου - Θρακομακεδόνες
Ζεύς Ερυθρού - Αχαρνής 39-49

Ρεπό: ΟΦΗ Ηρακλείου

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Θρακομακεδόνες 4-0 (+20) 8
-----------------------------------
2. Πανελλήνιος 4-0 (+95) 8
------------------------------------
3. Ολυμπιάδα Πετρούπολης 4-0 (+25) 8
4. Γλυκά Νερά 2-2 (+4) 6
5. Κουκουβάουνες 1-4 (-38) 6
6. Ολυμπιάδα Παπάγου 1-2 (-17) 4
7. Αχαρνής 1-3 (-28) 5
----------------------------------------
8. Ζεύς Ερυθρού 1-3 (-44) 5
----------------------------------------
9. ΟΦΗ Ηρακλείου 0-4 (-17) 4

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (7Η, 2/12)

ΟΦΗ Ηρακλείου - Ζεύς Ερυθρού
Αχαρνής - Ολυμπιάδα Παπάγου
Θρακομακεδόνες - Ολυμπιάδα Πετρούπολης
Γλυκά Νερά - Πανελλήνιος

Ρεπό: Κουκουβάουνες

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

Πανελλήνιος - Κουκουνάουνες 88-57
Δεκάλεπτα: 21-10, 39-31, 69-44, 88-57
Πανελλήνιος (Λημναίος-Καπετανάκης): Ντιβάιν 7 (1), Καπινιάρης 7 (1), Κούρτης 11 (3), Ζαχάρος 3 (1), Λέκκας 2, Παπανίκος 20 (5), Τσακαλάκης 10, Αρμπελιάς 2, Αθανασόπουλος, Κατιάκος 21, Κορρές 2.

* Στην Α’ ΕΣΚΑ προβιβάζονται απευθείας οι πρωταθλήτριες ομάδες κάθε ομίλου. Επιπλέον, θα προβιβαστεί άλλη μία ομάδα, η οποία θα προκύψει από τα playoffs. Σε αυτά θα συμμετάσχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν τη 2η θέση σε κάθε όμιλο.
* Στη Γ’ ΕΣΚΑ υποβιβάζονται απευθείας οι τελευταίες δύο ομάδες από τον 1ο και το 2ο όμιλο και η τελευταία από τον 3ο. Επίσης, θα υποβιβαστούν άλλες δύο ομάδες μέσω των playouts, στα οποία θα συμμετάσχουν αυτές που θα καταλάβουν την 8η θέση σε κάθε όμιλο.