Ο Πιερικός "απέδρασε" από την έδρα του Ολυμπιακού Βολου, επικρατώντας με 1-0 και ανέβηκε στους επτά πόντους, ενώ οι ερυθρόλευκοι παρέμειναν στους πέντε πόντους.

Ο Πιερικός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και οι παίκτες του έβαλαν την μπάλα στα δίχτυα στο 3' λεπτό, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω υπόδειξης οφσάιντ. Ο Ολυμπιακός Βόλου απείλησε στα επόμενα λεπτά με την κεφαλιά του Σιαφά στο 5' λεπτό και με την κεφαλιά του Μπάτροβιτς στο 12' λεπτό. Ο Πιερικός σκόραρε με τον Ζαφειράκη στο 14' λεπτό, ο οποίος έκανε το 1-0 μετά από πλάγιο άουτ του Παντελιάδη. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να απειλήσουν στα επόμενα λεπτά κυρίως με την φάση του Σιαφά στο 23' λεπτό, αλλά δεν βρήκα τον τρόπο να νικήσουν τον τερματοφύλακα Γαλάνη και έμεινε το σκορ στο ημίχρονο στο 1-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο ημίχρονο, με πιο σημαντικές φάσεις το σουτ του Βερνάρδου στο 61' λεπτό, το πλασέ του Σιαφά στο 62' λεπτό, αλλά και την μεγάλη ευκαιρία από θέση βολής του Μπάτροβιτς στο 81' λεπτό. Ο Πιερικός έκανε μια καλή φάση με το σουτ του Κριμτζή στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του δεύτερου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες παρά τις ευκαιρίες δεν μπόρεσαν να βρούν τον δρόμο για τα δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα ο Πιερικός να επικρατήσει εκτός έδρας για τον Ολυμπιακό Βόλου με 1-0.

Συνθέσεις:

Ολυμπιακός Βόλου (Μανού Γκαγιέχα): Ξενοδόχοφ, Γραικός, Ναά, Φιλίποβιτς, Παπακώστας, Σιαφά, Σκοπελίτης, Κιτόκο, Κουντουριώτης (73’ Χατζηπιρπιρίδης), Μπάτροβιτς, Βερνάρδος (76’ Ξύδας).

Πιερικός (Νίκος Θεοδοσιάδης): Γαλάνης, Μηλιώτης, Τοπαλίδης, Παντελιάδης, Χαρτσιάς, Εμπουσί, Καρανάτσιος (76’ Καρβούνης), Μπουόλι (76’ Κριμιτζάς), Σουντάρ, Ζαφειράκης (93’ Παπουτζίδης), Χαντζάρας (30’ λ.τρ. Ίτσιος).