Η ομάδα της Κρήτης έκανε μία καλή εμφάνιση, πάλεψε στα ίσα το ματς και θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το 0-3. Ο ΠΑΟΚ ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του για τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος κόντρα στον Φίλιππο Βέροια. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ συνέχισε τις καλές εμφανίσεις στο Ηράκλειο για την έκτη αγωνιστική της Volley League.

Ο ΟΦΗ πλέον κοντράρεται εκτός έδρας στην έδρα του Μίλωνα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο ματς και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (0-4, 1-5) στο πρώτο σετ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 7-7 αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης πάτησε και πάλι γκάζι για το 7-10. Η διαφορά παρέμενε στους 4-5 πόντους με τους Κρητικούς να μειώνουν σε 15-17 αλλά στην τελική ευθεία του σετ η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πήρε και πάλι διαφορά για το 20-25 και το 1-0 στα σετ.

Σε μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε το δεύτερο σετ. Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 10-6 ελέγχοντας πληρως την κατάσταση. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε αρκετές φορές και προσπέρασε για το 17-18 με την ομάδα του Δεληκώστα να προσπερνά ξανά για το 19-18 και το 22-19. Ο ΟΦΗ έφτασε στο 23-20 αλλά με τα καλά σερβίς του Γάτση ο ΠΑΟΚ έκανε σπουδαία ανατροπή για το 23-25 και τα 2-0 σετ.

Με το καλό σερβίς του Κουμεντάκη ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα δύο πόντων στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο ΟΦΗ έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 9-7 διατηρώντας προβάδισμα δύο πόντων για αρκετή ώρα με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά για το 15-16. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο ματς μπολ με τον Ούντρις και να παίρνει το ματς με τον Λευκορώσο διαγώνιο σε μία φάση που ο Κοκκινάκης έβγαλε μία εκπληκτική άμυνα.

Τα σετ 0-3 (20-25, 23-25, 24-26)