Το τέλειο φινάλε γράφτηκε στο «Μολινό» για την ομάδα του Γίργκεν Κλοπ καθώς αν και κινδύνευσε να μείνει ‘άσφαιρη’ έπειτα από μήνες, βρήκε το γκολ από τον Ντιβόκ Οριζί στις καθυστερήσεις και εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Τσέλσι από την Γουέστ Χαμ, προσπερνώντας τη στη βαθμολογία. Μόνη πρώτη στην κορυφή είναι αυτή τη στιγμή η Λίβερπουλ, ούσα και στο +2 από την Μάντσεστερ Σίτι που έχει ένα ματς λιγότερο [παίζει εκτός με την Γουότφορντ].

Καλά οργανωμένη στην άμυνα ήταν από την αρχή η Γουλβς και αυτό οδήγησε τον αγώνα να έχει την πρώτη καλή στιγμή στο 28’ με το βολέ του Αλεξάντερ-Αρνολντ, ο οποίος στο 32’ έκανε τη σέντρα αλλά με κεφαλιά ο Ζότα δεν βρήκε στόχο με κεφαλιά. Στο 38’ ο Ρόμπερτσον έκανε τη συρτή σέντρα αλλά ο Σαΐς με εκπληκτικό τάκλιν έκοψε πριν η μπάλα φτάσει στον έτοιμο να εκτελέσει, Σαλάχ.

Στην επανάληψη η εικόνα ήταν η ίδια. Καλά στημένη πίσω η Γουλβς και προσπάθεια για κόντρα, κυρίως με τον Αντάμα Τραορέ. Στο 50’ ο Τιάγκο είχε διπλή ευκαιρία αλλά Χιμένες και Σα τον σταμάτησαν, για να γίνει μια από τις φάσεις της χρονιάς στο 60’. Ο πρώην keeper του Ολυμπιακού, βγήκε στο… πουθενά, ο Ζότα βρέθηκε με την μπάλα μέσα στην περιοχή χωρίς να έχει μπροστά του τερματοφύλακα αλλά στην προσπάθειά του να εκτελέσει με δύναμη… πέτυχε τον Σαΐς χάνοντας μια από τις πιο απίστευτες ευκαιρίες.

Το τέλος ήταν όλο Λίβερπουλ. Αν και οι περισσότεροι πίστεψαν ότι όλα τελείωσαν στο 87’ όταν ο Σα έβαλε μεγάλο stop στον Μανέ, στο 94’ ο Σαλάχ έκανε πάρσιμο παγκόσμιας κλάσης και βρήκε τον Οριγκί, ο οποίος κατάφερε να γυρίσει και με το αριστερό τίναξε τα δίχτυα για ένα πολύτιμο 0-1 για τους Reds.