Μιλγουόκι Μπακς-Σικάγο Μπουλς 94-90

Σε ένα κακό, ποιοτικά, παιχνίδι οι Μιλγουόκι Μπακς πήραν αυτό που ήθελαν, επικράτησαν 94-90 των Σικάγο Μπουλς, και μπήκαν δυνατά στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης στην Ανατολική Περιφέρεια. Πολύ επιθετικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, κατέγραψε ακόμα μια "30άρα".

Στο ένατο λεπτό, οι Μπακς είχαν καταφέρει να έχουν το ματς στην ισοπαλία, παρά τα 1/6 τρίποντα στο πρώτο πεντάλεπτο και τους οκτώ αναπάντητους πόντους που δέχτηκαν από τους Μπουλς. Ο Αντετοκούνμπο επέστρεψε στο παρκέ, έδωσε ενέργεια στην ομάδα του, αλλά και προβάδισμα έξι πόντων, 22-16, με τον Έλληνα φόργουορντ να πετυχαίνει γρήγορα 10 πόντους. Ο προσωπικός αντίπαλος του Γιάννη, ο Τάιλερ Κουκ είχε χρεωθεί με τρία φάουλ, αλλά συνέχιζε να βρίσκεται στο παρκέ, την ίδια στιγμή που ο ΝτεΡόζαν κρατούσε όρθιους τους Μπουλς. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 45-44 και τους Μπακς να έχουν 5/20 τρίποντα, ενώ οι Μπουλς είχαν 2/17.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, οι Μπακς εξακολουθούσαν να έχουν το προβάδισμα, χωρίς, ωστόσο, να καταφέρνουν να ξεφύγουν στο σκορ. Επιπλέον, οι γηπεδούχοι είδαν τον Γκρέισον Άλεν να αποβάλλεται, για φάουλ στον Καρούζο, ο οποίος ευστόχησε, στη συνέχεια, σε τρίποντο, και, τελικά, οι δυο ομάδες πήγαν στη τέταρτη περίοδο ισόπαλες, 60-60. Την ώρα που οι παίκτες των Μπουλς σούταραν υπό καλές προϋποθέσεις, αλλά ήταν άστοχοι, ο Αντετοκούνμπο έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι, ο Μάθιους μάρκαρε αποτελεσματικά τον ΝτεΡόζαν και οι Μπακς προηγήθηκαν 79-76. Αντετοκούνμπο και Βούτσεβιτς έβαλαν μεγάλα σουτ, για το 92-88, δυο λεπτά πριν το τέλος, ο ΝτεΡόζαν μείωσε με βολές σε 92-90, αλλά αστόχησε σε σουτ τριών πόντων που θα έδινε προβάδισμα στην ομάδα του. Ακολούθως, ο Μίντλετον έβαλε και τις δυο βολές, στα 15.8 δευτερόλεπτα, διαμορφώνοντας το τελικό 94-90, αφού, στη συνέχεια οι παίκτες των Μπουλς αστόχησαν σε τρία σουτ.

Σε ακόμα μια νίκη των Μπακς, ο Αντετοκούνμπο ήταν κυρίαρχος, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 30 πόντους (11/21 δίποντα, 8/12 βολές), 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ σε κάτι λιγότερο από 37 λεπτά. Ο Κρις Μίντλετον (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και ο Μπόμπι Πόρτις (12 πόντοι, 13 ριμπάουντ, αλλά και 5/15 σουτ) τον ακολούθησαν. Πλέον, οι πρωταθλητές ανέβηκαν στο 29-19.

Για τους Μπουλς, ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν το πάλεψε (35 πόντοι, 9/15 δίποντα, 17/18 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και έκανε μόλις ένα λάθος σε 38:27, ωστόσο πέρα από κάποιες βοήθειες του Νίκολα Βούτσεβιτς (19 πόντοι, 7/17 σουτ, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), δεν βρήκε άλλο στήριγμα. Σημειώνεται πως η ομάδα του Σικάγο είχε 7/38 τρίποντα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 45-44, 68-69, 94-90

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 16 (5/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 1 λάθος), Αντετοκούνμπο 30 (11/21 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8/12 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 3 λάθη), Πόρτις 12 (4/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 13 ριμπάουντ), Άλεν 5 (1), Χιλ 4 (4 ριμπάουντ), Κόνατον 2, ΝτιΒιντσέντζο 7 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόλιντεϊ 13 (4/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάθιους 5 (1)

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ (Μπίλι Ντόνοβαν): ΝτεΡόζαν 35 (9/15 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 17/18 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κουκ 4 (7 ριμπάουντ), Βούτσεβιτς 19 (5/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Ντοσούνμου 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουάιτ 7 (0/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράουν 2, Καρούζο 7 (1/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τόμας 11 (3), Χιλ