Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 25-23 από τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο του τέταρτου τελικού του Πρωταθλήματος της Handball Premier και έτσι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 2-2 και να διεκδικήσει το Πρωτάθλημα στον πέμπτο αγώνα.

Η Ένωση φάνηκε πως πλήρωσε την ήττα στον πρώτο αγώνα, καθώς έδωσε δικαιώματα στους «ερυθρόλευκους», οι οπαδοί των οποίων έδειξαν και πάλι τον τραμπουκισμό τους. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο οι τερματοφύλακες της ΑΕΚ αγωνίστηκαν υπό τις ύβρεις και τα φτυσίματα των οπαδών του Ολυμπιακού. Ενώ, όπως θυμόμαστε στο πρώτο παιχνίδι οι παίκτες είχαν απειλήσει με φυγή, καθώς ενοχλούνταν από τα παιδιά που βρίσκονταν πίσω από τον πάγκο τους.

Η ΑΕΚ παρόλα αυτά έμεινε για να αγωνιστεί ακόμα και αν έγινε αισχρό ντου από οπαδούς του Ολυμπιακού λίγα δεύτερα πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ενώ, δεν απάντησε ούτε στην βία, όταν άγνωστος σε εκείνο το σημείο χτύπησε και έριξε στο έδαφος τον αθλητικό διευθυντή της ΑΕΚ, Στάθη Παπαχαρτοφύλη, ο οποίος είχε μπει στο παρκέ για να ρίξει τους τόνους στην ένταση ανάμεσα στον Πασσιά και τον Ουγκάλντε.

Στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που κράτησε μια διαφορά (3-1), ωστόσο η ΑΕΚ ανέβασε γρήγορα την απόδοσή της στην άμυνα (5-5) με αποτέλεσμα να βρει δρόμο προς τα δίχτυα και να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (7-9). Οι δυο ομάδες έμεναν κοντά στο σκορ (9-10), με τους «κιτρινόμαυρους» να μην εκμεταλλεύονται τις ευκαιρίες τους για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ. Έτσι, τελικά οι παίκτες μπήκαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 11-11.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ πήρε και πάλι μια διαφορά 2 γκολ (12-14), με τους «ερυθρόλευκους» να προσπάθούν να πετύχουν την ανατροπή (14-15), αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού ο Μπουκοβίνας έκανε εξαιρετικές αποκρούσεις και κρατούσε την ΑΕΚ μπροστά (15-16). Η Ένωση έκανε κάποιες βιαστικές ενέργειες που είχαν ως αποτέλεσμα λάθη σε κρίσιμα σημεία, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός (22-20). Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά και από την στιγμή που η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει γνώρισε την ήττα με 25-23 και έχασε την ευκαιρία να πάρει το Πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 5-5, 6-7, 7-9, 9-10, 11-11 (ημχ), 13-14, 14-15, 16-17, 19-20, 23-21, 25-23.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 9, Μπούντιτς 1, Κανδύλας 1, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος, Δομπρής 2, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 5, Μπάουερ.

ΑΕΚ (Αλβανός): Aραμπατζής 2, Στεφάνοβιτς, Τζηράς 1, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Κοτσιώνης 4, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 1, Κεδέρης 4.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 2/5-3/6