Τα δυο από τα τρία παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής της  Β’ κατηγορίας Ρεθύμνου ολοκληρώθηκαν κανονικά, καθώς η αναμέτρηση στην Σοχώρα ανάμεσα στον Λίβα και τις Μέλαμες διακόπηκε στο 89’ λεπτό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της Σοχώρας ο Λίβας δυσκολεύτηκε απέναντι στην καλοστημένη ομάδα των Μελάμπων, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται την ευκαιρία του 88’ και να ανοίγουν το σκορ με τον Χατζάϊ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό σε μια ανύποπτη φάση στο χώρο της μεσαίας γραμμής ο Περκέτσι του Λίβα, πάτησε πεσμένο αντίπαλο, οπός αναφέρει το φύλλο αγώνα και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Ακολούθησε ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων και στο διάστημα της διακοπής ο τερματοφύλακας των Μελάμπων Σφενδύλης, απείλησε λεκτικά τον Α’ βοηθό και αντίκρισε επίσης την κόκκινη κάρτα, ενώ στην συνέχεια κινήθηκε απειλητικά εναντίον του επόπτη τον οποίο και κουτούλισε βίαια σύμφωνα πάντα με το φύλλο αγώνα. Μετά από αυτό, οι διαιτητική τριάδα διέκοψε οριστικά το παιχνίδι.

Την ίδια ώρα στην Αλφά, η Αναγέννηση ΜΠΣΡ επικράτησε με 5-1 απέναντι στα Γεράκια Γερανίου, ενώ στα Μισίρια το ντέρμπι ουραγών Απόλλωνας-Κεραυνός το κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι με 2-4 ενώ τα «καναρίνια» είχαν και δοκάρι στο 30’ σε φάουλ του Χριστοδουλάκη.