Ο Λεβαδειακός επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 του Εργοτέλη, στο Παγκρήτιο Στάδιο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 2.

Σκόρερ της νίκης ήταν ο Πολέτο στο 80’, όταν με σέντρα από τα αριστερά ο Συμελίδης, βρήκε τον Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό και με πλασέ νίκησε τον Κατσιμήτρο.

Το φιλμ του αγώνα (από το ergotelisfc.gr)

6' Μεγάλη στιγμή για τον Εργοτέλη! Ο Kwateng έχοντας πλάτη στην εστία, κάνει ένα γυριστό σουτ με τον Γκέκα να αποκρούει με δυσκολία.

11' Απευθείας εκτέλεση φάουλ απ' τον Μπουτσάκη απ' τα δεξιά, η μπάλα βρίσκει σε σώματα αμυντικών και απομακρύνεται με τον Kwateng στην επαναφορά να στέλνει την μπάλα άουτ με δυνατό σουτ.

26' Γέμισμα του Mejia από εκτέλεση φάουλ, στην περιοχή η μπάλα περνάει απευθείας άουτ.

35' Κόρνερ απ' τον Σερβιλάκη, απομακρύνουν οι αντιπαλοι αμυντικοί.

41' Ωραία προσπάθεια απ' τον Κατσούρι, με σέντρα που περνάει ελάχιστα δίπλα απ' το κεφάλι του Μανουσάκη και απομακρύνεται εν συνεχεία.

44' Γύρισμα του Nnomo απ' τα δεξιά, δυνατό σουτ του Νίλι ο Κατσιμήτρος κάνει μια μεγάλη επέμβαση αποκρούοντας σε κόρνερ.

50' Κεφαλιά από τον Perdomo η μπάλα πάνω από την εστία του Κατσιμήτρου μετά από σέντρα του Nnomo.

72' Κεφαλιά του Καραχάλιου η μπάλα περνάει πάνω απ' τα δοκάρια.

78' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Polleto να πλασάρει απέναντι απ' τον Κατσιμήτρο με τον τελευταίο να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

79' ΓΚΟΛ για τον Λεβαδειακό. Ο Polleto, με σουτ απ' το ύψος της μικρής περιοχής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.

81' Σέντρα του Ποζατζίδη απ' τα δεξιά ο Appi με προβολή στέλνει την μπάλα άουτ.

91' Τεράστια ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Μανουσάκης με κεφαλιά αναγκάζει τον Γκέκα σε μια πολύ δύσκολη επέμβαση και στην επαναφορά ο Conraad δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Λεβαδειακό να παίρνει το δεύτερο τρίποντο στο Πρωτάθλημα. Από την άλλη, ο Εργοτέλης παραμένει χωρίς βαθμό.

Συνθέσεις:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Σερβιλάκης (Ποζατζίδης 75') Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Πέϊος (Appi 61'), Τσέλιος, Μπουτσάκης (Αλεξάκης 75') Kacurri, Κωστανάσιος (Bote 55') Kwateng (Conraad 55') Μανουσάκης

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Αντωνίου): Γκέκας, Μύγας, Λιάγκας, Βήχος, Καραχάλιος, Mejia, Kone (Νίκας 61'), Polleto (Θεοχάρης 88'), Perdomo, Nnomo (Τζιώρας 68'), Μαρίνος (Συμελίδης 46')

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)

Βοηθοί: Σταυρόγλου, Τσολακίδης (Αθηνών)

4ος: Κουκουράκης (Χανίων).

ΠΗΓΗ: liganews.gr