Το δίδυμο Μπιλ-Γουέστμπρουκ "καθάρισε" για τους Γουίζαρντς, με την ομάδα της Ουάσινγκτον να επικρατεί 119-117 των Λος Άντζελες Κλίπερς.
Οι Κλίπερς αγωνίστηκαν χωρίς τον Πολ Τζορτζ, ωστόσο, έπαιξαν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, αφού πήραν διαφορά 16 πόντων, 45-61, πριν από το 54-61 του ημιχρόνου. Η αντεπίθεση των Γουίζαρντς, που είχε ξεκινήσει από τα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου, συνεχίστηκε στο τρίτο 12λεπτο, με τους γηπεδούχους να περνάνε μπροστά, 66-63. Οι δυο ομάδες μπήκαν ισόπαλες, 87-87, στη τελευταία περίοδο, με τους Κλίπερς να προηγούνται 102-106, 4:36 πριν το τέλος. Όμως, οι Γουίζαρντς με σερί 11-0, για το 113-106 φρόντισαν και εξασφάλισαν την όγδοη νίκη τους, στα έντεκα τελευταία παιχνίδια.
Μπράντλι Μπιλ (33 πόντοι με 9/23 σουτ, 14/15 βολές) και Ράσελ Γουέστμπρουκ (27 πόντοι με 9/19 σουτ και 11 ασίστ) πέτυχαν μαζί 60 πόντους και ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.
Ο Καουάι Λέοναρντ με 22 πόντους (7/14 σουτ) ξεχώρισε για τους Κλίπερς, με την ομάδα του Λος Άντζελες να μετράει τέσσερις ήττες στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

Τέταρτη συνεχόμενη, εκτός έδρας νίκη, για τους Ντένβερ Νάγκετς, αφού επικράτησαν 113-103 των Πέισερς, μέσα στην Ιντιανάπολις.
Οι Νάγκετς έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, προηγήθηκαν 52-61 στο ημίχρονο, και στο τρίτο 12λεπτο πήραν διαφορά 12 πόντων, 54-66. Στα 6:03 για το τέλος της περιόδου, οι Πέισερς ισοφάρισαν, 68-68, αλλά, ακολούθησε επιμέρους 14-6 των φιλοξενούμενων, για το 74-82 του 36ου λεπτού. Επιπλέον, στα μέσα της τέταρτης περιόδου, οι Νάγκετς έκαναν σερί 12-0, για το 81-99, με τους Πέισερς να μην έχουν άλλες απαντήσεις.
Σε μια βραδιά όπου ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν ο... γνωστός Γιόκιτς, ο Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ έβαλε τη σφραγίδα του, στη νίκη της ομάδας του, πετυχαίνοντας νταμπλ-νταμπλ με 24 πόντους (9/14 σουτ, 5/9 τρίποντα) και 11 ριμπάουντ.
Όσο για τον Γιόκιτς, ο Σέρβος σέντερ είχε 20 πόντους (9/18 σουτ) και 12 ριμπάουντ. Ο Τζαμάλ Μάρεϊ πρόσθεσε 23 πόντους (8/15 σουτ, 6/6 βολές) στη τέταρτη σερί νίκη των Νάγκετς.
Οι Ιντιάνα Πέισερς είχαν για πρώτο σκόρερ τον σέντερ τους, τον Μάιλς Τέρνερ με 22 πόντους (9/14 σουτ, 3/6 τρίποντα) και 12 ριμπάουντ.

Οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς πραγματοποιούν το καλύτερο ξεκίνημά τους, στα 35 πρώτα παιχνίδια, 21-14 το ρεκόρ τους, από το 2005. Τα ξημερώματα επικράτησαν και των Σακραμέντο Κινγκς, 123-119, με φοβερό Ντέιμιαν Λίλαρντ.
Για ακόμα μια φορά, ο 30χρονος γκαρντ... ξελάσπωσε τους Μπλέιζερς, αφού ήταν και αυτός που καθόρισε τις εξελίξεις στο τέλος, όταν χάρη σε 8 σερί πόντους μετέτρεψε το 107-108 υπέρ των Κινγκς, σε 115-108 υπέρ της ομάδας του. Στο φινάλε, ευστόχησε και σε 2 βολές στο φινάλε για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.
Σε 38 λεπτά συμμετοχής, πέτυχε 44 πόντους (13/26 σουτ, 8/15 τρίποντα, 10/10 βολές) και μοίρασε 7 ασίστ.
Από τους Σακραμέντο Κινγκς, ξεχώρισε ο Ντ'Άρον Φοξ με 32 πόντους (12/26 σουτ, 2/6 τρίποντα, 6/10 βολές) και 12 ασίστ.

Στεφ Κάρι και Ντρέιμοντ Γκριν έμειναν εκτός για να ξεκουραστούν, οι Φίνιξ Σανς δεν έχασαν την ευκαιρία και νίκησαν 120-98 τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς.
Οι Σανς εμφανίστηκαν από την αρχή σοβαροί, ξεφεύγοντας με 34-23 στην πρώτη περίοδο και συνέχισαν στο ίδιο ύφος μέχρι το τέλος, επικρατώντας τελικά εύκολα με 120-98 κόντρα στους αποδυναμωμένους Γουόριορς.
Ο Κάμερον Πέιν με 17 πόντους και 10 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ντέβιν Μπούκερ να προσθέτει 16 πόντους (αλλά με 6/20 σουτ) και τον Τζα Κράουντερ 14 πόντους.
Για τους Γουόριορς, ο Τζόρνταν Πουλ είχε 26 πόντους και ο Άντριου Γουίγκινς 16 πόντους.

Οι Μπόστον Σέλτικς εκμεταλλεύτηκαν τις σημαντικές απουσίες των Τορόντο Ράπτορς και με ξέσπασμα, στη τρίτη περίοδο, νίκησαν 132-125.
Με 11 εύστοχα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, οι Ράπτορς προηγήθηκαν 66-70 μετά τις δυο πρώτες περιόδους. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Σέλτικς ανέβασαν ταχύτητα και, με επιμέρους 35-22, προηγήθηκαν 101-92. Στη τελευταία περίοδο, ξέφυγαν με 121-109, πριν οι Ράπτορς κάνουν επιμέρους 10-1, για να μειώσουν σε 122-119. Ακολούθησαν πέντε αναπάντητοι πόντοι, από Σέλτικς, για το 127-119 και εκεί οι Σέλτικς "κλείδωσαν" τη νίκη.
Ο Τζέισον Τέιτουμ με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζέιλεν Μπράουν να προσθέτει 21 πόντους.
Για τους Ράπτορς, ο Κρις Μπουσέ είχε 30 πόντους και ο Νόρμαν Πάουελ 25 πόντους, ενώ ο Κάιλ Λάουρι είχε 14 πόντους και 19 ασίστ.

Στη Νέα Ορλεάνη, οι Πέλικανς υποδέχτηκαν τους Μαϊάμι Χιτ χωρίς τον Ζάιον Ουίλιαμσον και αυτό τούς στοίχισε, αφού οι Χιτ επικράτησαν με 103-93.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι Χιτ προηγήθηκαν μέχρι και με 17 πόντους διαφορά, 22-39, πριν από το 45-55 του ημιχρόνου. Μετά το 70-77 του 36ου λεπτού, οι Πέλικανς μείωσαν σε 73-77, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και 85-87 με 6:26 να απομένουν για το τέλος. Σε εκείνο το σημείο, οι Χιτ έκαναν επιμέρους 11-2, για το 87-98 και εκεί κρίθηκαν όλα.
Ο Τζίμι Μπάτλερ με 29 πόντους (10/14 σουτ, 8/9 βολές) και 9 ασίστ ήταν ο καλύτερος παίκτης των Χιτ, με την ομάδα του Μαϊάμι να μετράει επτά νίκες στα οκτώ τελευταία παιχνίδια.
Ο Μπράντον Ίνγκραμ με 17 πόντους ξεχώρισε από τους Πέλικανς.

Οι Νιου Γιορκ Νικς ξεπέρασαν το 50%, 19 νίκες και 18 ήττες, αφού επικράτησαν 114-104 των Ντιτρόιτ Πίστονς.
Ένα ξέσπασμα, στα τέλη της δεύτερης περιόδου, και ένα σερί 11-0, επέτρεψε στους Νικς να προηγηθούν 59-46 στο φινάλε του ημιχρόνου. Η διαφορά έφτασε και στο +20, στη τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τον έλεγχο, 93-74 στο 36ο λεπτό. Στη τελευταία περίοδο, οι Πίστονς μείωσαν, 103-91, αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω, με τους Νικς να φτάνουν στη νίκη, πιο εύκολα, από ό,τι δείχνει το τελικό 114-104.
Νταμπλ-νταμπλ πέτυχε ο Τζούλιους Ραντλ που με 27 πόντους (11/19 σουτ) και 16 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των Νικς.
Ο Γουέιν Έλινγκτον ξεχώρισε από τους Ντιτρόιτ Πίστονς με 17 πόντους (4/10 τρίποντα, 6/14 σουτ).

Στο Σαν Αντόνιο, η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ νίκησε 107-102 τους Σπερς, με εξαιρετικό τον Σάι Τζίλτζεους-Αλεξάντερ.
Στο ημίχρονο, οι Σπερς προηγήθηκαν 61-50. Αλλά, στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Πόποβιτς πέτυχε μόλις 41 πόντους, η Θάντερ έβαλε 57 και έφτασε στην τελική επικράτηση.
Κορυφαίος του αγώνα ο Τζίλτζεους-Αλεξάντερ, με τον γκαρντ της Θάντερ να πετυχαίνει 33 πόντους (11/19 σουτ) και να μοιράζει 8 ασίστ.
Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν έβαλε 20 πόντους, για λογαριασμό των Σπερς.

Διαβάστε εδώ για τη νίκη των Μπακς επί των Γκρίζλις.