Ο Crvena Zvezda στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Turkish Airlines Euroleague κατάφερε να επικρατήσει με εξαιρετική παρουσία στο δεύτερο μέρος του ματς με 76-64 επί της Maccabi Tel Aviv. Έτσι, οι Σέρβοι ανέβηκαν στο 10-23, ενώ από την άλλη η "ομάδα του Λαού" υποχώρησε στο 13-18.

Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Crvena Zvezda, καθώς προηγήθηκε άμεσα με 6-0, ωστόσο η απάντηση ήρθε άμεσα από την Maccabi Tel Aviv, η οποία "έκλεισε" την πρώτη περίοδο μάλιστα στο +6 με πλήρη αλτρουισμό στην επίθεσή της τους. Το δεύτερο δεκάλεπτο μάλιστα συνεχίστηκε σε παρόμοιο "μοτίβο". Αν και η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου απέκτησε άμεσα διψήφια διαφορά, οι γηπεδούχοι μείωσαν αισθητά και μάλιστα στον πόντο (33-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, οι Σέρβοι με πρωταγωνιστή τον Jordan Lloyd κατάφεραν όχι μόνο να πάρουν "κεφάλι" στο σκορ, αλλά και να το διατηρήσουν μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα. Το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε στο 76-64 υπέρ των γηπεδούχων σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι και για τις δυο πλευρές.

Οι κορυφαίοι

Για τους νικητές σήμερα ξεχώρισε ο Jordan Lloyd, ο οποίος "σταμάτησε" στους 21 πόντους, τα 7 ριμπάουντ, αλλά και τις 4 ασίστ. Επάξια στο πλευρό του στάθηκε ο Ognjen Dobric, που σημείωσε 13 πόντους, ενώ ακόμη 11 πόντους πρόσθεσε ο Dejan Davidovac.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε με την εμφάνισή του ο Tyler Dorsey, ο οποίος τελείωσε το ματς στους 14 πόντους και τα 4 κλεψίματα. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Elijah Bryant, ο οποίος σκόραρε 12 πόντους. Τέλος εξαιρετική παρουσία είχε και ο Ante Zizic, ο οποίος μέτρησε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 33-34, 53-45, 76-64