Δραματικό φινάλε είχε η πρώτη μονομαχία των δύο Δικεφάλων για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Σε ένα πολύ χαμηλής ποιότητας παιχνίδι που καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπορούσε να γίνει απειλητική , ο Δικέφαλος του Βορρά πέτυχε το νικητήριο τέρμα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και έχει τον πρώτο λόγο να βρεθεί ξανά στον τελικό της διοργάνωσης. Ο 26χρονος Αυστριακός δεξιός μέσος Τόμας Μουργκ φαίνεται ότι εμπνέεται από το ΟΑΚΑ αφού ήταν αυτός που χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην λήξη του παιχνιδιού στο ίδιο γήπεδο για το πρωτάθλημα και τώρα με μία καταπληκτική εκτέλεση φάουλ έδωσε μία σημαντική νίκη που αποτελεί μισή πρόκριση σε βάρος της ΑΕΚ.

Το φιλμ του αγώνα:

Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν σε πάσα του Τάνκοβιτς κάνει το σουτ ο Λόπες μέσα και πλάγια στην μεγάλη περιοχή για να αποκρούσει ο Πασχαλάκης.

26΄Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν το δυνατό σουτ του Ολιβέιρα μέσα και πλάγια στην περιοχή αποκρούει ο Πασχαλάκης.

43΄Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ όταν σε λάθος διώξιμο του Τσιτώντα κάνει το σουτ ο Τζόλης για να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

50΄Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ όταν σε εκτέλεση φάουλ του Βιερίνια δεν κάνει καλά το σουτ ο Ελ Καντουρί για να μπλοκάρει ο Τσιτώντας.

94΄ΓΚΟΛ 0-1. Μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουργκ η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του Τσιτώντα.