Με 4 αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε σήμερα (11/4) το κυρίως πιάτο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2. Η κατάσταση τόσο της πρώτης τριάδας όσο και της επικίνδυνης ζώνης παρέμεινε αναλλοίωτη, ενώ επίκειται… μάχη για την είσοδο στα play off.

Και πώς να μην επιστρέψει;

Τι κι αν το δεύτερο τη τάξη επαγγελματικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου αναμένεται να ολοκληρωθεί σε διάστημα μόλις τεσσάρων – περίπου- μηνών. Τι κι αν οι αμέτρητοι τραυματισμοί έφεραν, πολλές φορές, σε δύσκολη θέση το Δημήτρη Σπανό και τους ποδοσφαιριστές του. Ακόμη κι αν δεν τον χαρακτήρισαν ποτέ ως το μεγάλο φαβορί, ο Ιωνικός βρίσκεται πολύ κοντά στην επιστροφή του στα… μεγάλα σαλόνια.

Η επιβλητική εμφάνιση- νίκη (4-2) των «μπλε» κόντρα στη Δόξα Δράμας το Σάββατο (10/4) σηματοδότησε ένα επιπλέον σημαντικό βήμα του Ιωνικού προς την άνοδο στη Super League.

Έχοντας κάνει τη μισή (και παραπάνω) δουλειά από το πρώτο μέρος, χάρη στο υπέρ τους 3-0, οι πρωτοπόροι της κατάταξης προσπάθησαν να συντηρήσουν τις δυνάμεις τους εν όψει του μεγάλου ντέρμπι με το Λεβαδειακό. Ο Κάστρο με δύο τέρματα (στο 5΄και το 64΄) και οι Ρόλε με τον Νιάσε χρίστηκαν σκόρερ για το σύλλογο της Νίκαιας. Από πλευράς τους οι «μαυραετοί» το μόνο που κατόρθωσαν ήταν να μειώσουν σε 4-2 με τον Κόντο (82΄, 90΄).

«Απόδραση» δια πυρός και σιδήρου!

Σπουδαίο διπλό σημείωσε στην έδρα του Απόλλων Λάρισας ο Λεβαδειακός, καθώς επικράτησε με σκορ 1-2, διατηρώντας στους 5 πόντους τη διαφορά από την πρώτη θέση.

Οι Βοιωτοί είχαν σε… τρελά κέφια τον Μπιανκόνι, ο οποίος σκόραρε δις χαρίζοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του. Αρχικά άνοιξε με κεφαλιά το σκορ μέχρι να έρθει η ισοφάριση, από την άσπρη βούλα, για τους γηπεδούχους ένα λεπτό πριν τη λήξη του ματς. Απ’ το ίδιο σημείο προήλθε και το νικητήριο γκολ των «πρασίνων» στο 91΄ μιας και ο bomber της Λειβαδιάς στάθηκε ψύχραιμος απέναντι από τον Γλύκο.

Δεν είχε άλλη επιλογή…

Στην Ξάνθη το συγκρότημα του Μπάμπη Τεννέ ήθελε να επιστρέψει στις επιτυχίες και το κατάφερε, με σχετική ευκολία, κόντρα στο Διαγόρα. Σταθερά στην 3η θέση οι «Ακρίτες» περιμένουν απώλεια των δύο πρωτοπόρων ώστε να αναθαρρήσουν σχετικά με το κυνήγι της ανόδου.

Ο Γκαρσία στο 33′ έδωσε προβάδισμα στη γηπεδούχο και ο Σχρόιεν στο 58΄ διαμόρφωσε με ωραία λόμπα το τελικό σκορ.

Πέρασε η μπόρα, πέρασε (;)

Ο Εργοτέλης μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο τη «μάχη» της Κρήτης ενάντια στον ΟΦ Ιεράπετρας, ανέβηκε στους 32 βαθμούς κι έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί 6 αγώνων δίχως νίκη.

Με δύο γκολ των Κωστανάσιο και Μανουσάκη στο πρώτο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» έθεσαν τις βάσεις για το τρίποντο. Ο Πέιος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Κοκκίνης στο τέταρτο έγραψαν τα ονόματά τους στον πίνακα των σκορ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην αναμέτρηση και ψυχολογική τόνωση σε όλο τον οργανισμό του Εργοτέλη.

Ματσάρα για… γερά νεύρα!

Στην Αγυιά η Παναχαϊκή λύγισε στις καθυστερήσεις τα… δέκα παλικάρια των Χανιών και σε συνδυασμό με την ήττα του Διαγόρα «σκαρφάλωσε» εκ νέου στις έξι πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Ο Αραβίδης στο 90+6 έγινε ο λυτρωτής των ροσονέρι!

Το πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού ήταν ίσως το καλύτερο της αγωνιστικής καθότι σημειώθηκαν τρία τέρματα ενώ ακυρώθηκε ακόμη ένα! Οι Πατρινοί προηγήθηκαν 2-1, με τους Κουσκουνά (13′), Αραβίδη (33′) με τον Βασιλόγιαννη (32′) ενδιάμεσα να έχει ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους. Ο Τριανταφυλλάκος με φάουλ στο 79′ έφερε ξανά το σκορ στα ίσα, αλλά ο Αραβίδης στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων είπε τον τελευταίο λόγο.