Με ρεκόρ 4-3 ολοκλήρωσαν οι Λος Άντζελες Λέικερς μια σειρά με επτά συνεχόμενα παιχνίδια, εκτός έδρας, αφού, στη Σάρλοτ, νίκησαν 101-93 τους Χόρνετς, αγωνιζόμενοι, σε ακόμα ένα παιχνίδι, χωρίς τους τραυματίες Λεμπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι Σάρλοτ Χόρνετς προηγήθηκαν και με +9, 37-28, αλλά, στο φινάλε του ημιχρόνου οι Λέικερς ήταν μπροστά με 50-52 και, στα τελευταία δευτερόλεπτα του τριτου 12λεπτου, οι πρωταθλητές προηγήθηκαν με +10, 64-74, πριν από το 66-76 του 36ου λεπτού. Με 1:54 να απομένει για το τέλος, οι γηπεδούχοι μείωσαν στον ένα πόντο, 91-92, όμως, στην επόμενη επίθεσή τους έκαναν λάθος και ο Κούζμα, με τρίποντο, έκανε το 91-95, στα 45.2 δευτερόλεπτα, "καθαρίζοντας" το παιχνίδι για τους Λέικερς.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κάιλ Κούζμα με 24 πόντους (7/18 σουτ, 4/12 τρίποντα, 6/6 βολές). Στους 19 πόντους σταμάτησε ο Ντένις Σρόντερ (8/19 σουτ, 3/7 τρίποντα), με τον Αντρέ Ντράμοντ να μαζεύει 12 ριμπάουντ.
Πέντε από τους έξι τοπ σκόρερ των Χόρνετς ήταν εκτός μάχης. Στο παιχνίδι με τους Λέικερς, ξεχώρισε ο Ντεβόντε Γκρέιχαμ με 19 πόντους (7/19 σουτ, 3/13 τρίποντα, 2/3 βολές).

Η τεταμένη κατασταση στη Μινεάπολη, μετά τον θάνατο 20χρονου από αστυνομικά πυρά, δεν είχε επιτρέψει τη διεξαγωγή του Τίμπεργουλβς-Νετς, πριν δυο μέρες. Τα ξημερώματα, σήμερα, οι δυο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες, με την ομάδα του Μπρούκλιν να παίρνει τη νίκη, 127-97.
Με Χάρντεν, Ίρβινγκ και Όλντριτζ εκτός μάχης, οι Μπρούκλιν Νετς δεν είχαν πρόβλημα να προηγηθούν με +23, 26-49, στα μέσα της τρίτης περιόδου, πριν από το 52-73 του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο παρκέ και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά να φτάνει και στο +45, 76-121, στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου.
Στην πιο παραγωγική του εμφάνιση, τους 2.5 τελευταίους μήνες, ο Κέβιν Ντουράντ σημείωσε 31 πόντους (11/15 σουτ, 4/6 τρίποντα, 5/6 βολές), όντας ο κορυφαίος παίκτης των νικητών, που είχαν 31 ασίστ.
Από τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς, ξεχώρισε ο Άντονι Έντουαρντς με 27 πόντους (8/22 σουτ, 2/11 τρίποντα, 9/12 βολές). Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς δεν αγωνίστηκε, θέλοντας να περάσει χρόνο με την οικογένειά του, αφού συμπληρώθηκε ένας χρόνος από τον χαμό της μητέρας του, λόγω κοροναϊού.

Με τρίποντο του Τζέισον Τέιτουμ, 8.5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, οι Μπόστον Σέλτικς έφυγαν νικητές από το Πόρτλαντ, 116-115 επί των Μπλέιζερς.
Στα μέσα του ημιχρόνου, οι Μπλέιζερς προηγήθηκαν 37-28, με τους Σέλτικς να ισοφαρίζουν, αρχικά, σε 47-47 και στη συνέχεια να παίρνουν διαφορά έξι πόντων, 49-55. Τελικά, η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους Μπλέιζερς μπροστά στο σκορ, 60-57, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν, στο τρίτο 12λεπτο, και τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται στο +5, 87-92, στο 36'. Στα πρώτα λεπτά της τεταρτης περιόδου, οι Σέλτικς πήραν το μεγαλύτερο προβάδισμά τους στο παιχνίδι, 91-99, ενώ, λίγο αργότερα έκαναν το 99-107. Οι Μπλέιζερς αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 109-109, 2:03 πριν το τέλος, και πέρασαν μπροστά, 112-111, με τρίποντο του ΜακΚόλουμ, στο 1:01 για το φινάλε. Δυο βολές και ένα τρίποντο του Τέιτουμ έκαναν το 112-116, στα 8.5 δευτερόλεπτα, με τους Μπλέιζερς, απλά, να διαμορφώνουν το τελικό 115-116.
Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τους Σέλτικς, που είχαν για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τέιτουμ. Ο 23χρονος φόργουορντ σημείωσε 32 πόντους (10/17 σουτ, 4/7 τρίποντα, 8/10 βολές), με τον Τζάιλεν Μπράουν να σταματά στους 24 πόντους (9/21 σουτ, 3/7 τρίποντα, 3/4 βολές).
Πέμπτη ήττα, στα επτά τελευταία παιχνίδια, για τους Μπλέιζερς, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Ντέιμιαν Λίλαρντ με 28 πόντους (9/23 σουτ, 5/13 τρίποντα, 5/6 βολές).

Μόνο για ένα ημίχρονο ζορίστηκαν οι Γιούτα Τζαζ, καθώς, στην επανάληψη, η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ, φέτος, στο NBA (41-14), ήταν καταιγιστική και επικράτησε 106-96 της Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.
Η Θάντερ αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και προηγήθηκε 14-31, πριν από το 22-31 του 12ου λεπτού. Σταδιακά, οι Τζαζ βελτίωναν την απόδοσή τους και η λήξη του ημιχρόνου τούς βρήκε στο +2, 55-53. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Γιούτα πάτησε το γκάζι, ξεκινώντας με σερί 12-0, για το 67-53. Με το επιμέρους σκορ, σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, να είναι 66-38, οι Τζαζ προηγήθηκαν έως και με +25, 98-73 στο ξεκίνημα του τελευταίου 12λεπτου, με τη Θάντερ να μην καταφέρνει να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο.
Με 10/10 βολές, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, σημειώνοντας 23 πόντους (6/14 σουτ, 1/3 τρίποντα). Ακολούθησε, σε απόδοση, ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 22 πόντους (7/16 σουτ, 4/9 τρίποντα, 4/6 βολές).
Έβδομη συνεχόμενη ήττα για την Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, που είχε για καλύτερο παίκτη τον Λούγκεντζ Ντορτ, με τον 21χρονο φόργουορντ να κάνει ρεκόρ καριέρας, σημειώνοντας 42 πόντους (16/31 σουτ, 7/11 τρίποντα, 3/7 βολές).

Με επτά παίκτες εκτός μάχης, λόγω τραυματισμών, οι Ατλάντα Χοκς νίκησαν, εκτός έδρας, 108-103 τους Τορόντο Ράπτορς.
Ένα σερί 8-0, στη δεύτερη περίοδο, επέτρεψε στους Χοκς να προηγηθούν με +12, 54-66, στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι Ράπτορς προσπαθούσαν, με τρίποντα, να πλησιάσουν, αλλά Μπογκντάνοβιτς και Καπέλα έδιναν τις επιθετικές λύσεις που χρειάζονταν οι Χοκς για να πετύχουν την έβδομη νίκη, στα οκτώ τελευταία παιχνίδια τους.
Ο Τράε Γιανγκ απουσίαζε, λόγω τραυματισμού, και έτσι ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ανέλαβε το σκοράρισμα, πετυχαίνοντας 23 πόντους (9/18 σουτ, 5/8 τρίποντα), για λογαριασμό των νικητών. Ο Κλιντ Καπέλα σταμάτησε στους 19 πόντους (7/11 σουτ, 5/8 τρίποντα).
Ο Πασκάλ Σιάκαμ με 30 πόντους (13/19 σουτ, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές) ξεχώρισε από τους Ράπτορς.

Απέναντι στη πρώην ομάδα του, τους Ιντιάνα Πέισερς, ο Πολ Τζορτζ... σεληνιάζεται, μετρώντας τέσσερις νίκες, σε ισάριθμα παιχνίδια, από τη στιγμή που έφυγε, το 2017, για τη Θάντερ. Τα ξημερώματα, ο 30χρονος γκαρντ έβαλε 36 πόντους για την έκτη συνεχόμενη νίκη των Λος Άντζελες Κλίπερς, 126-115.
Για τρεις περιόδους, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τους Κλίπερς να προηγούνται 65-67 στο ημίχρονο και 97-100 στο 36ο λεπτό. Στο τελευταίο 12λεπτο, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με σερί 8-0, 97-108, με τους Πέισερς να μην έχουν απάντηση.
Ο Πολ Τζορτζ είχε 9/18 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/6 βολές, με 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ, όντας ο κορυφαίος του αγώνα.
Όσο για τους ηττημένους, ο Μάλκολμ Μπρόγκντον πέτυχε 29 πόντους (12/18 σουτ, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές).

Οι... παγκίτες των Φίνιξ Σανς έβαλαν 75 πόντους και οδήγησαν την ομάδα τους σε άνετη επικράτηση, 106-86 τους Μαϊάμι Χιτ.
Οι Χιτ ξεκίνησαν καλύτερα, προηγήθηκαν 21-34, στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, πριν από το 26-34 του 12ου λεπτού, με τους Σανς να βγάζουν αντίδραση, στο δεύτερο 12λεπτο, να ισοφαρίζουν, 42-42, και να έχουν προβάδισμα έξι πόντων, 56-50, στη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο βοήθησαν τους Σανς, για το 83-72 του 36ου λεπτού, με τους Χιτ να μην έχουν δυνάμεις και τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της, 106-85, λίγο πριν το τέλος.
Ο Κάμερον Τζόνσον ήρθε από τον πάγκο και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σανς με 15 πόντους (6/11 σουτ, 3/8 τρίποντα). Συνολικά, τέσσερις από τους πέντε παγκίτες των νικητών, που σκόραραν, είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.
Από τους Χιτ, ξεχώρισε ο Τζίμι Μπάτλερ με 18 πόντους (6/16 σουτ, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές).