Μετά από σχεδον δέκα εβδομάδες, ο Άντονι Ντέιβις επέστρεψε στη δράση, αλλά η επιστροφή του δεν συνδυάστηκε με νίκη των Λος Άντζελες Λέικερς και για αυτό υπεύθυνος είναι ο Λούκα Ντόντσιτς. Ο Σλοβένος ήταν εξαιρετικός και οδήγησε τους Ντάλας Μάβερικς στο 115-110 επί των πρωταθλητών.
Οι Λέικερς μπήκαν δυνατά, προηγήθηκαν 16-24, οι Μάβερικς, όμως, ισορρόπησαν, πήραν διψήφια διαφορά, στις αρχές του δεύτερου 12λεπτου, και στο ημίχρονο προηγούνταν με 62-51. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι δεν πήραν διαφορά μεγαλύτερη των 13 πόντων και τρία λεπτά πριν το τέλος, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 110-106. Όμως, οι Μάβερικς άντεξαν μέχρι το τέλος και έφτασαν στη νίκη, παρότι, από τη τρίτη περίοδο, αγωνίζονταν χωρίς Πορζίνγκις, αφού ο Λετονός τραυματίστηκε στον αστράγαλο.
Για ένα ριμπάουντ έχασε το νταμπλ-νταμπλ ο Ντόντσιτς, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 30 πόντους (9/21 σουτ, 3/9 τρίποντα, 9/11 βολές), 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Στο διάστημα που αγωνίστηκε, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις είχε 19 πόντους (6/11 σουτ, 1/1 τρίποντο, 6/7 βολές).
Έχοντας απουσιάσει από τα 30 τελευταία παιχνίδια των Λέικερς, λόγω τραυματισμού, ο Ντέιβις αγωνίστηκε 17 λεπτά, με απολογισμό 4 πόντους (2/10 σουτ, 0/1 τρίποντο, 0/2 βολές), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο. Ο Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ με 29 πόντους (9/17 σουτ, 6/12 τρίποντα, 5/5 βολές) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Λέικερς.

Στην καλύτερη, εφετινή του, εμφάνιση, ο Κέμπα Γουόκερ οδήγησε τους Σέλτικς στη νίκη, ένατη στα έντεκα τελευταία παιχνίδια, με την ομάδα της Βοστώνης να επικρατεί 99-86 των Φίνιξ Σανς.
Από το ξεκίνημα, οι Σέλτικς επέβαλλαν την κυριαρχία τους και απέκτησαν προβάδισμα 16 πόντων στο ημίχρονο, 53-37. Στις αρχες του τρίτου 12λεπτου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +21, 66-45, για να ακολουθήσει, λίγο αργότερα, επιμέρους 14-2 των φιλοξενούμενων, για το 77-65, ενόψει τέταρτης περιόδου. Με 90 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος, οι Σανς μείωσαν σε 95-86, αλλά με κλέψιμο και καλάθι του Σμαρτ, οι Σέλτικς "κλείδωσαν" τη νίκη.
Ο Τζάιλεν Μπράουν ήταν εκτός, λόγω τραυματισμού, με τον Γουόκερ να αναλαμβάνει το σκοράρισμα, για τους Σέλτικς, σημειώνοντας 32 πόντους (11/17 σουτ, 5/11 τρίποντα, 5/6 βολές). Με 3/17 σουτ και 15 πόντους ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Τζέισον Τέιτουμ.
Για τους Σανς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κρις Πολ με 22 πόντους (8/16 σουτ, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές).

Με έξι παίκτες να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων και τον Ζάιον Γουίλιαμσον να έχει 23 πόντους σε 23 λεπτά, οι Νιου Ορλινς Πέλικανς επέστρεψαν στις νίκες, μετά από τέσσερις σερί ήττες, νικώντας 135-100 τους Μάτζικ, μέσα στο Ορλάντο.
Σε κανένα σημείο του αγώνα οι Πέλικανς δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στους Μάτζικ, προηγήθηκαν 52-74 στο ημίχρονο, η διαφορά έφτασε και στο +42, 64-106 στα 2:30 πριν από το φινάλε του τρίτου 12λεπτου, με το τελικό +35 να είναι η μεγαλύτερη, σε έκταση, νίκη της ομάδας της Νέας Ορλεάνης, για την εφετινή σεζόν.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπράντον Ίνγκραμ, που σημείωσε 29 πόντους (11/17 σουτ, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές). Πρώτη φορά αντιμετώπισε τους Μάτζικ ο Γουίλιαμσον και είχε 23 πόντους (9/12 σουτ, 5/5 βολές).
Έβδομη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα για τους Ορλάντο Μάτζικ, που είχαν για πρώτους σκόρερ, από 17 πόντους ο καθένας, τους Μο Μπάμπα (6/15 σουτ, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές) και Ντέβιν Κάναντι (7/11 σουτ, 3/5 τρίποντα).

Πέντε συνεχόμενες ήττες μετρούσαν, στην έδρα τους, οι Σαν Αντόνιο Σπερς και το αρνητικό σερί έλαβε τέλος τα ξημερώματα, με το 106-91 επί των Ντιτρόιτ Πίστονς.
Οι Σπερς προηγήθηκαν στο ημίχρονο 57-47, η διαφορά πήγε και στο +16, 71-55, στα μισά της τρίτης περιόδου, με την ομάδα του Πόποβιτς να έχει προβάδισμα 12 πόντων, 82-70, ενόψει τέταρτης περιόδου. Με 7:20 να απομένουν για το τέλος, οι Πίστονς μείωσαν σε 84-81, αλλά οι Σπερς απάντησαν με επιμερους 13-2, για το 97-82, και "κλείδωσαν" τη νίκη.
Ο Ντέρικ Γουάιτ με 26 πόντους (8/17 σουτ, 2/8 τρίποντα, 8/8 βολές) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σπερς.
Από τους Πίστονς, ξεχώρισε ο Τζος Τζάκσον με 29 πόντους (11/20 σουτ, 2/7 τρίποντα, 5/9 βολές).

Ο Ζαχ ΛαΒίν παραμένει εκτός, λόγω κοροναϊού, αλλά οι Σικάγο Μπουλς εξακολουθούν να διεκδικούν μια θέση στα playoffs και, τα ξημερώματα, νίκησαν 108-91 τους Σάρλοτ Χόρνετς.
Οι Μπουλς μπήκαν αποφασισμένοι, προηγήθηκαν 10-0, προηγήθηκαν 34-23 στο 12' και στο ημίχρονο είχαν διαφορά 14 πόντων, 58-44. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Χόρνετς μείωσαν σε 65-56, για να ακολουθήσει σερί 13-0 των Μπουλς, για το 78-56, στα 4:16 πριν το τέλος της περιόδου.
Οι Νίκολα Βούτσεβιτς, Κόμπι Γουάιτ και Θαντέους Γιανγκ είχαν από 18 πόντους για τους Μπουλς
Για τους Χόρνετς, ο Ντιβόντε Γκράχαμ είχε 16 πόντους και ο Μάιλς Μπρίτζες 13 πόντους.