Έλις Μέρτενς και Σιμόνα Χάλεπ έδωσαν μια εντυπωσιακή τενιστική παράσταση στην Μαδρίτη. Δυστυχώς μια από τις δύο έπρεπε να κερδίσει. Αυτή ήταν η εξαιρετική Βελγίδα.

Η 25χρονη τενίστρια έπαιξε τένις πολύ υψηλού επιπέδου και επικράτησε της Χάλεπ με 4-6, 7-5, 7-5, σε έναν άκρως θεαματικό αγώνα που διήρκησε 2 ώρες και 35 λεπτά.

Το Νο16 στην παγκόσμια κατάταξη έχασε το εναρκτήριο σετ στις λεπτομέρειες, όμως αυτό δεν την πτόησε. Στην συνέχεια βελτίωσε αισθητά το παιχνίδι της, πραγματοποίησε μια σπουδαία ανατροπή και πήρε μια τεράστια νίκη.

Την έκβαση της αναμέτρησης έκριναν η θέληση και το πείσμα Μέρτενς. Στους “8” του τουρνουά της Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει είτε την Αρίνα Σαμπαλένκα, είτε την Τζέσικα Πέγκουλα.

Βρίσκεται σε εξαιρετική σωματική, αλλά και πνευματική κατάσταση και το απέδειξε σήμερα στο γήπεδο, κερδίζοντας το Νο3 στην παγκόσμια κατάταξη.

WTA MADRID OPEN DRAW | DOUBLES | OOP (-1h)